Programy do przechowywania haseł

Dzisiejsza technologia pozwala nam na bezpieczne przechowywanie haseł. Służą do tego przede wszystkim proste programy – menedżery haseł. Sprawdź, z których programów warto korzystać w celu przechowywania ważnych danych do logowania.

Czym jest menadżer haseł

Menadżerem hasełem nazywamy każdy program, który służy nam do przechowywania najważniejszych danych do logowania. Niestety żaden program, nie jest w stanie zapewnić nam 100-procentowego bezpieczeństwa konta w internecie, jednak mogą one znacząco je zwiększyć. Prowadząc firmę szczególną uwagę należy zwrócić na bazę danych do logowania, która jest zazwyczaj bardzo rozbudowana. W przypadku zróżnicowanych haseł należy jak najlepiej zapanować nad wszystkimi danymi do logowania. Właśnie tutaj na pomoc mogą przyjść programy służące do przechowywania, a także do zarządzania hasłami.

Najlepsze programy do przechowywania haseł

Odpowiednie hasło pozwala zwiększyć bezpieczeństwo każdego konta. Faktem jest, iż bardziej skomplikowane i dłuższe hasło będzie trudniejsze w złamaniu niż hasło proste lub oczywiste (takie jak admin, imię czy nazwa firmy). Zwiększona ilość kont sprawia, że zwiększa nam się również ilość haseł. Warto tutaj przypomnieć, że najlepiej nie stosować jednego i tego samego hasła do wszystkich kont. Jest to bardzo niebezpieczna taktyka, gdyż złamanie kodu do jednego konta oznacza dostęp do wszystkich innych. Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo danych Twojej firmy warto co jakiś czas przeprowadzić testy penetracyjne. Pozwolą one wyłapać błędy w Twojej infrastrukturze, a ca za tym idzie, pozwolą lepiej chronić dane, takie jak hasła czy loginy. Zapamiętanie każdego, innego hasła do wszystkich kont może być problemowe. Tutaj na pomoc przychodzą najlepsze programy do przechowywania haseł,  w tym Bitwarde, 1Password i Keeweb. 

Bitwarden

Jednym z lepszych programów do przechowywania haseł jest Bitwarden. Program ten działa w zaszyfrowanej formie, bazując na swoich serwerach. Dostęp do niego możesz z łatwością uzyskać z dowolnego urządzenia, co ułatwia cały proces zarządzania. Z jego usług można korzystać z urządzeń bazujących na różnych oprogramowaniach, takich jak Windows, Linux, macOS, Android czy iPhone. Bitwarden działa jako open-source, dzięki czemu każdy ma możliwość ulepszyć działanie programu. Z menadżera można korzystać w dwóch wersjach. Pierwsza jest podstawowa i jest dostępna bezpłatnie. W przypadku wersji premium możesz zyskać chociażby możliwość 2-stopniowej weryfikacji. 

1Password

Kolejnym programem, który zasługuje na uwagę, w przypadku przechowywania haseł jest menadżer 1Password. Program ten jest dostępny z każdego miejsca na świecie, a dzięki prostemu interfejsowi jest bardzo prosty w obsłudze. Dodatkowym atutem tego wyboru jest możliwość tworzenia unikalnych i bezpiecznych haseł za pomocą generatora silnych haseł. Menedżer 1Password to kilka istotnych dodatkowych funkcji, które pozwolą jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo naszych danych. Pomaga on wyznaczyć najczęściej używane elementy, dodaje tagi, pozwala stworzyć listę urządzeń czy synchronizuje je w czasie rzeczywistym. 

Keeweb

Ostatnią propozycją jest menadżer haseł Keeweb, który szczególną uwagę zwraca na wygodę korzystania, a także szybkość użytkowania. Z tej bazy haseł można korzystać z każdego dostępnego systemu operacyjnego, a także z poziomu aplikacji webowej dostępnej w dowolnej przeglądarce, także w trybie offline. Uporządkowany interfejs zapewnia dostęp do danych za pomocą tagów, dzięki czemu jest to proces szybki i wygodny. Dodatkowym atutem tego programu jest funkcja połączenia z najbardziej znanymi programami do przechowywania, jak Dropbox, Google Drive czy OneDrive. Co ważne, korzystanie z Keeweb jest darmowe, ale ogranicza się tylko do przeglądarek internetowych – nie ma dostępu z poziomu aplikacji mobilnej. 

 

Dobrze zabezpieczona firma, to przede wszystkim odpowiednie hasła. Jest to pierwszy krok, który może wykonać każdy z nas w kierunku zwiększonego bezpieczeństwa w sieci. Menedżer haseł, który przechowuje je wszystkie w jednym miejscu, pozwala lepiej zarządzać danymi firmy.