Cyberbezpieczeństwo na co dzień. O czym należy pamiętać?

Ponad 2/3 ataków hackerskich i wycieku danych spowodowanych jest błędem ludzkim. Dlatego tak istotne jest edukowanie pracowników w zakresie bezpieczeństwa w sieci. Poniżej przedstawiamy najlepsze praktyki jakie na co dzień należy stosować w każdej firmie.

O cyberbezpieczeństwie napisano już chyba wszystko. W sieci bez trudu znajdziesz liczne poradniki opisujące najnowsze metody ochrony przed atakami hackerskimi, wirusami oraz sposoby na zabezpieczenie administrowanych przez Twoją firmę danych. Doskonale zdajesz sobie sprawę jak ważne tworzenie backupu, korzystanie z programów antywirusowych i zapór sieciowych. Teoria, teorią. A jak wygląda praktyka? Czy wiesz jakie działania Ty i Twoi pracownicy powinniście podejmować każdego dnia a jakich czynności bezwzględnie unikać, aby chronić siebie i swoją organizację w Internecie?

Czytaj całość

4 zasady tworzenia kopii zapasowych danych. Przydadzą się twojej firmie

Chociaż świadomość ochrony danych cały czas się zwiększa, wiele firm w dalszym ciągu traktuje tworzenie kopii zapasowych, jak niepotrzebną praktykę, która nigdy się nie przyda. Nie wystarczy jednak mieć podstawowe zabezpieczenia, takie jak oprogramowanie antywirusowe, które chroni cenne pliki.

Zapominamy bowiem, że istnieje szereg czynników i sytuacji, które mogą spowodować całkowitą utratę wszystkich danych w ciągu zaledwie jednej chwili: awaria sprzętu, atak hackerski, wirusy, uszkodzone pliki lub przypadkowe usunięcie. Jeśli tak się stanie, dzięki backupowi nie będziesz musiał się martwić utratą danych.

Czytaj całość

Certyfikat SSL a ochrona danych osobowych w firmie. Dlaczego go potrzebujesz

Czy położyłbyś w miejscu publicznym dokumenty z danymi swoich pracowników lub zostawiłbyś na widoku karty płatnicze wychodząc z biura? Z pewnością nie. Mimo iż jesteśmy wyczuleni na punkcie ochrony fizycznych informacji, to wciąż często bagatelizujemy kwestię zabezpieczenia danych cyfrowych.

Wydaje nam się, że jeśli zainwestowaliśmy w program antywirusowy, a nasza sieć posiada zaporę firewall, z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni przed atakami hackerskimi. A jak wygląda kwestia ochrony danych zbieranych i przesyłanych za pośrednictwem serwisów internetowych?

Czytaj całość

Cyberbezpieczeństwo w firmie. Zadaj sobie te pytania, żeby wiedzieć czy o nie dbasz

Informacje o płatnościach, dokumentacja, dane o pracownikach lub strategia biznesowa. Niezależnie od tego czy jesteś właścicielem niewielkiej firmy, czy dużego przedsiębiorstwa, posiadającego liczne filie z pewnością obsługujesz poufne informacje. Dlatego musisz zadbać o ich bezpieczeństwo.

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje cyfrowych zagrożeń bezpieczeństwa w sieci. Są to działania umyślne, takie jak atak hackerski lub niezamierzone, na przykład, gdy pracownik zgubi laptopa lub otworzy zawirusowaną wiadomość. Ważne, abyś umiał ochronić się przed obydwoma typami zagrożeń.

Jakie zatem elementarne pytania warto sobie zadać w kontekście cyberbezpieczeństwa Twojej firmy?

Czytaj całość

Zlecenie na zewnątrz administracji serwerami się opłaca. Zrobi to Zdalny Admin

Administracja serwerami wymaga doświadczenia i pieniędzy. Zwykle jednak właściciele biznesów internetowych albo nie mają wiedzy, albo kapitału, żeby zatrudnić wykwalifikowanego pracownika. Rozwiązaniem problemu jest Zdalny Admin.
Dla przeciętnego właściciela sklepu internetowego, autora aplikacji webowych czy twórcy portalu online administracja serwerami jest zagadnieniem, które przynajmniej obiło się mu o uszy. Nie oznacza to jednak, że zna się na jej prowadzeniu – no, bo i po co? Skoro już ma na głowie zadania typowe dla szefa: egzekucję wyników sprzedażowych, dbanie o jakość obsługi klientów i planowanie rozwoju spółki.

Czytaj całość

Czy twoja strona jest chroniona przed złośliwym oprogramowaniem?

Czasy, kiedy wirus komputerowy oznaczał co najwyżej utrudnienie w funkcjonowaniu komputera osobistego bezpowrotnie minęły. Obecnie malware, czyli złośliwe oprogramowanie dysponuje zupełnie inną skalą. Może uszkadzać nie tylko komputery czy urządzenia mobilne, ale elektrownie, a co więcej – strony i aplikacje internetowe od prostych, niszowych produktów po globalne portale.

 

Czytaj dalejCzy twoja strona jest chroniona przed złośliwym oprogramowaniem?