Propagacja DNS – jak przebiega?

System DNS jest nieodłącznym elementem działania internetu. Pozwala on po wpisaniu adresu strony internetowej w polu przeglądarki na załadowanie jej zawartości. Propagacja DNS jest jednym z tych momentów, kiedy to strona przestanie nam działać. Poznaj na czym dokładnie polega propagacja i jak długo może ona potrwać.

Serwer DNS – co to?

DNS, to skrót od angielskiego Domain Name System. Jest to protokół, którego główna funkcja polega na tłumaczeniu nazwy domeny na zrozumiałe dla komputerów dane liczbowe. Głównym zadaniem serwera DNS jest wyszukanie adresu IP danej strony po wpisaniu przez każdego z nas, użytkownika internetu odpowiedniej nazwy strony w polu wyszukiwarki. Serwery DNS są połączone w jedną wielką sieć, zaczynając od dostawcy internetowego, poprzez hosting, aż po główne serwery. Zawierają one bazę danych o hierarchicznej formie, gdzie znajdują się domeny najwyższego poziomu, czyli tak zwane TLD oraz drugiego poziomu. Domeny TLD dzieli się na dwie podkategorie, czyli na krajowe i funkcjonalne. Krajowe nawiązują, jak sama nazwa wskazuje do kraju, czyli adekwatnie Polska = .pl, Niemcy = .de, Hiszpania = .es itd. Do domen funkcjonalnych zalicza się:

  • komercyjne = .com
  • biznesowe = .biz
  • rządowe = .gov 
  • edukacyjne = .edu.

Serwery DNS służą również do obsługi adresów domen drugiego poziomu, czyli regionalnych, jak

.slaskie.pl czy katowice.pl.

Przeglądarka, a system DNS

Serwery DNS ściśle współpracują z przeglądarką. Cały proces rozpoczyna się, kiedy użytkownik internetu zaczyna wpisywać adres strony internetowej w przeglądarce, aby w przeciągu chwili przed jego oczami pojawiła się cała zawartość strony www. Chodź może się to wydawać niemożliwe, w czasie kiedy my czekamy aż załaduje się strona, urządzenia sieciowe oraz nasze urządzenie z którego korzystamy, wykonuje wówczas dziesiątki zapytań DNS. Cały proces wygląda następująco:

  • przeglądarka internetowa odpytuje system operacyjny o adres IP
  • system operacyjny sprawdza w pamięci podręcznej, czy dany adres istnieje i czy wcześniej odwiedzałeś już tą witrynę (w przypadku kiedy jest to nowy adres zostaje wysłane zapytanie do DNS wpisanego w konfigurację systemu)
  • pierwszym serwerem DNS w większości przypadków jest router w domu lub biurze. Router ponawia proces i sprawdza w swojej pamięci czy adres domeny jest mu znany
  • kolejnym krokiem w przypadku kiedy jest to nowy adres, zapytanie zostaje wysłane do serwerów DNS dostawy Twojego internetu, gdzie ponawia się ten sam proces
  • serwery DNS podają pytanie do kolejnych serwerów
  • w przypadku pozytywnej odpowiedzi, która oznacza, że dana domena jest obsługiwana przez konkretny serwer DNS zaczyna się powrót
  • zdefiniowany serwer DNS dla domeny odpowiada odpowiednim adresem IP, który wraca do przeglądarki internetowej
  • w przypadku nowej strony, serwer DNS zapamiętuje adres IP i zapisuje go sobie w pamięci podręcznej (jest to zależne od ustawień i możliwe do zmiany).

Czym jest propagacja DNS

Propagacja DNS to proces rozpowszechniania informacji w internecie, o nowym adresie IP domeny lub o obsłudze jej przez inne serwery DNS. Jest to konieczne, aby każdy serwer wprowadził prawidłową odpowiedź i przekierował użytkownika na daną stronę internetową. Dzisiejsza sieć jest rozbudowana, więc jak możemy sobie wyobrazić jest to proces dość długi. Propagacją nazywa się również przebieg rejestracji nowej domeny lub proces przywrócenia strony np. po zawieszeniu. W praktyce może to oznaczać pewne komplikacje. W związku z tym, że serwery DNS rozwiązują w danym momencie inne IP serwera niż wcześniejsze, niektórzy użytkownicy mogą trafić na nowy serwer, ale jakaś ich część trafi jeszcze na stary.

Co wpływa na propagację?

Najważniejszym wyznacznikiem propagacji jest czas. Można próbować przyspieszyć cały proces, dzięki niektórym czynnością możliwym do wykonania przez nas samych. Na czas propagacji DNS wpływają przede wszystkim:

  • odświeżanie rekordów DNS w rejestrze domeny
  • parametr TTL (Time To Live) – jest to czas przechowywania w pamięci podręcznej informacji na temat danej domeny
  • odświeżanie pamięci podręcznej w DNS Google
  • pamięć podręczna komputera – w tym przypadku samodzielnie możemy odświeżyć pamięć używając odpowiednich komend.

Propagacja DNS może trwać nawet do 70 godzin. Czas dokonania całego procesu jest uzależniony od wielu czynników. Nie jesteśmy w stanie przyspieszyć go na wszystkich etapach, dlatego najlepiej jest cierpliwie czekać i pozwolić, aby proces zakończył się samodzielnie na dobre.