Serwer VPS, a serwer cloud

Rozwiązania typu cloud są coraz chętniej wykorzystywane w wielu sektorach w branży informatycznej. Czym różnić się będzie serwer VPS – jeden z najchętniej wybieranych usług serwerowych od rozwiązania cloud?

Serwer VPS – co to?

Serwer VPS zapewnia wydzieloną przestrzeń z serwera fizycznego z własnym dostępem do jego zasobów. W praktyce oznacza to, że każdy z klientów zyskuje możliwość konfigurowania przestrzeni, tak jakby całkowicie należała ona do niego. Ten rodzaj serwera zwiększa stopień elastyczności ponieważ nie jesteśmy tutaj zależni od innych użytkowników. Nasze zasoby są oddzielone od zasobów innych klientów, przez co zwiększa się moc obliczeniowa czy innego rodzaju rozszerzenia. W ramach obsługi serwera klient zyskuje dostęp administratora, dlatego samodzielnie może zarządzać, administrować i konfigurować serwer. VPS to rozwiązanie, które znajduje się pomiędzy serwerem współdzielonym, a serwerem dedykowanym. Łączy w sobie cenę niższą niż serwer dedykowany, znacząco poszerzając swoje usługi w porównaniu do serwera współdzielonego.

Serwer cloud – co to?

Cloud, czyli chmura jest systemem zapewniającym dostęp do zwirtualizowanej puli zasobów serwerowych za pomocą interfejsu oprogramowania. Jest to zaawansowana fizyczna lub też wirtualna infrastruktura, która umożliwia przechowywania aplikacji i informacji. Dzięki pomocy oprogramowania do wirtualizacji dzieli się serwer fizyczny na wiele serwerów wirtualnych. Organizacje korzystają z modelu IaaS, czyli infrastruktury jako modelu do przechowywania informacji, a także do obsługi obciążeń. Właśnie dzięki temu mają one zdalny dostęp do funkcji serwera wirtualnego przy użyciu interfejsu online.

VPS vs cloud – różnice

Jakie różnice znajdziemy między chmurą a serwerem typu VPS? Zacznijmy od tego, że chmury mogą być znacznie bardziej wydaje. Serwer VPS działa niezależnie od innych serwerów na tej samej maszynie, jednak może nie gwarantować czasu dostępu do niego. Dodatkowo zasoby na serwerze fizycznym mogą się skończyć, a w przypadku awarii jesteśmy zmuszeni przenieść swoje dane na inną maszynę. Różnicę można znaleźć również w skalowalności zasobów, gdyż w przypadku chmury korzystamy z technologii autoskalowania. Oznacza to, że jej zasoby same dostosowują się do tego ile w danej chwili jest nam potrzebne. W przypadku serwerów VPS konieczna jest ingerencja administratora, który ręcznie może zmienić pamięć czy moc fizycznego urządzenia.

Zarówno serwer VPS jak i serwer cloud to rozwiązania, które pozwalają na przechowywania naszych zasobów. W każdym z nich znajdziemy dla nas zalety i wady, dlatego warto dokładnie przeanalizować własne potrzeby i dobrać technologię pod siebie.