Atak DDos – jak się przed nim chronić?

W sieci pojawia się coraz więcej ilości danych, a wraz z ich wykładniczym wzrostem stajemy się bardziej narażeni na ataki DDoS, które mogą przyjąć różne postaci, a co za tym idzie także różne skutki. Czy można ochronić się przed tym zagrożeniem i jak zrobić to skutecznie?

 

Ataki DDoS – co to?

Ataki typu DDoS w wolnym tłumaczeniu oznaczają rozproszoną odmowę usług/ dostępu (z ang. distributed denial of service). Ataki tego typu są jednymi z najczęściej występujących ataków cybernetycznych, których celem są systemy komputerowe i usługi sieciowe. Ich największym zagrożeniem jest zajęcie dostępnych i wolnych zasobów, które skutkuje brakiem funkcjonowania usług w sieci internetowej. Atak następuje z konta lub z kilku komputerów w tym samym czasie w celu zablokowania dostępu do łączy i serwisów internetowych. 

 

Ataki DDoS w praktyce

Atak DDoS w praktyce polega na przeprowadzeniu ataku z wielu miejsc równocześnie najczęściej przy użyciu specjalnego oprogramowania. Oznacza to, że na określony sygnał, system operacyjny ofiary zostaje zaatakowany przez wiele komputerów, a wszystko to może wyglądać jak zwiększona ilość odwiedzin na stronie. Jego konsekwencją jest zaprzestanie funkcjonowania serwisu, gdyż wszystkie wolne zasoby zostają zajęte przez atakujące komputery. Z atakami DDoS mamy do czynienia, kiedy to wszystkie przejęte komputery razem atakują stronę www lub też system zapisując fałszywe próby skorzystania z usług. Ponieważ strona stara się odpowiedzieć na żądania wyczerpane zostają jej zasoby, takie jak pamięć, czas procesora i pasmo sieciowe. Przy tak dużym obciążeniu dochodzi do szybkiego wyczerpania zasobów i konsekwentnie do przerwy w działaniu całego systemu.

 

Co może być celem ataków DDos?

Wyróżnia się kilka miejsc w sieciach komputerowych, które najczęściej są celem ataków DDoS. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • łącze internetowe
  • firewall
  • IPS/IDS
  • serwery

Atakując łącza internetowe wykorzystuje się wiele rodzajów ataków DDos, a najskuteczniejszym z nich jest przesłanie dużej ilości danych, które atakowane łącze nie jest w stanie odebrać. W Polsce ich przepływność szacuje się na 50-100 MB/s, za to ataki szacuje się na poziomie 6-10MB/s (najmniejsze) do nawet 200-500MB/s.

Firewall jest coraz częściej celem omawianych tutaj ataków. Firewall odpowiada za blokowanie niestandardowych prób zestawienia sesji i innych zachowań, które mogą oznaczać włamanie do chronionych zasobów. Ataki DDoS najczęściej atakują port wykorzystywany do przeglądania stron WWW, czyli otwarty port komunikacji z internetem. Ich konsekwencją jest otwarcie dużej ilości sesji, które przyczyniają się do przepełniania rejestru. 

IPS/IDS to systemy wykrywania intruzów w postaci specjalnych algorytmów. Z racji tego, że ataki DDoS zwiększają ilość sesji internetowych niektóre systemy IPS/IDS mogę przestać poprawnie działać.

Serwery są głównym celem ataków hakerskich, w tym również ataków typu DDoS. Powodują one głównie wyczerpanie zasobów informatycznych przeznaczonych do realizacji funkcji serwisu internetowego czy aplikacji.

 

DDoS- jak zapobiegać?

Jak już zostało wspomniane ataki DDoS są jednymi z najczęściej przeprowadzanych dzisiaj ataków, a ich konsekwencje są widoczne nie tylko w obszarze działań IT. Mogę one powodować zagrożenia, których skutkiem jest utrata wizerunku firmy w sieci oraz straty finansowe. Ochrona przed atakami DDoS nie należy do najłatwiejszych, ponieważ nie są one jednolite, a wręcz przeciwnie stale ewoluują. Cyberprzestępcy coraz częściej doprecyzowują ataki do perfekcji przez co walka z nimi jest jeszcze trudniejsza. Najlepszym sposobem jest aktywacja ochrony właśnie przed takimi zagrożeniami. Zdalny Admin proponuje najwyższej jakości usługi ochrony przed atakami DDoS. W praktyce nasze rozwiązanie monitoruje i filtruje ruch HTTP/ HTTPS, w którym dokonywana jest inspekcja każdego zapytania. Oznacza to, że na serwer firmy trafia czysty ruch, a błędne pakiety czy próby ataków zostają zablokowane. 

 

Ataki DDoS często kończą się próbą szantażu i wyłudzenia względem atakowanych firm. Przerwa w działaniu naszego systemu może nas kosztować dużo strat finansowych, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie odpowiedniej ochrony. Ataki DDoS stale się rozwijają i poszerzają spektrum działania, dlatego w tym wypadku warto postawić na specjalistów z zakresu bezpieczeństwa IT.