Moc obliczeniowa GPU

Wysoka wydajność obliczeniowa zoptymalizowana pod kątem najbardziej wymagających obliczeń? Czym jest GPU i dlaczego serwery GPU są niezawodnym rozwiązaniem, które pozwoli Ci rozkręcić swój projekt?

Moc obliczeniowa – co to?

Moc obliczeniowa komputera jest określeniem liczby działań arytmetycznych, które może wykonać komputer w określonej jednostce czasu. Chcąc dokonać pomiaru mocy obliczeniowej najczęściej korzysta się z testów wzorcowych, których przykładem może być LINPACK. Wiele czynników wpływa na efektywność danego systemu, od których można zaliczyć wydajność pamięci operacyjnej, komunikację pomiędzy zespołami czy zbiór rozkazów procesora.

GPU w teorii

Karta graficzna to procesor, który składa się z wielu mniejszych i wyjątkowo wyspecjalizowanych rdzeni. Dzięki współpracy rdzenie te zapewniają wysoką wydajność, gdyż zadanie może zostać rozdzielone pomiędzy wiele rdzeni i być przez nie przetwarzane.

Czym jest serwer GPU?

Serwery GPU stosuje się w aplikacjach, które wymagają dużej mocy obliczeniowej, będą one przyspieszać wykonywanie wszelkiego rodzaju zadań, od szyfrowania po sztuczną inteligencję. Swoje zastosowanie znajdą między innymi w deep learningu, uczeniu maszynowym czy identyfikacji obrazów twarzy. Serwer GPU to idealne rozwiązanie dla masowych obliczeń, które dodatkowo zapewnia elastyczność.

żnica między procesorem, a karta graficzną

Można znaleźć wiele wspólnego pomiędzy procesorem, a karta graficzną. Każdy z tych elementów jest silnikiem obliczeniowym o decydującym znaczeniu. Każdy z nich jest mikroprocesorem na bazie krzemu, który obsługuje dane. Niezależnie od tego znajdziemy również żnice w architekturze oraz zastosowaniu. Procesor jest przeznaczony do wielu różnych obciążeń, szczególnie takich dla których ważne są opóźnienia lub wydajność na jeden serwer. Procesor jest potężnym silnikiem wykonawczym, który skupia swoją mniejszą liczbę rdzeni na poszczególnych zadaniach i na szybkim ich wykonaniu. Dzięki temu idealnie nadaje się do zadań takich jak obliczenia szeregowe czy obsługa baz danych. Karty graficzne z początku były wyspecjalizowanymi układami opracowanymi do przyspieszenia konkretnych zadań związanych z renderingiem 3D. Chociaż do teraz grafika i realistyczne efekty wizualne są ich głównym zajęciem to karty graficzne ewoluowały, aby stać się dzisiaj procesorami równoległymi ogólnego przeznaczenia

Serwer GPU to wysoka moc obliczeniowa, która przeznaczona jest do wszelkich projektów HPC, czyli High Performance Computing i jest idealna dla każdego, kto szuka wydajności zoptymalizowanej pod kątem najbardziej wymagających obliczeń.