Kim jest administrator serwerów? I na czym polega jego praca?

Branża IT to szeroki wachlarz różnych zawodów, które bazują na wiedzy technologicznej i informatycznej. Dzisiaj przyjrzymy się kim jest administrator serwerów, jakie wymagania musi spełniać osoba, która chce się ubiegać o to stanowisko i jakie są możliwości zarobkowe w tym zawodzie.

Administrator serwerów – charakterystyka

Praca w IT to przede wszystkim ogromna wiedza z zakresu informatyki i technologii, która przydaje się również w branży administratora serwerów. Jest to osoba, której głównymi obowiązkami jest utrzymanie i obsługa serwerów, fizycznych urządzeń na których przechowuje się zasoby użytkowników internetu – chociażby strony internetowe. Chcąc pracować na tym stanowisku należy wykazać się wiedzą z zakresu serwerów IT, umiejętnością zarządzania systemami jak linux, unix czy windows, a także  znać zagadnienia powiązane z sieciami lan, bazą danych i SQL. Administrator serwerów może znaleźć pracę w branży informatyka/administracja lub firmach i instytucjach administracyjnych.

 

Czym zajmuje się administrator serwerów?

Praca jako administrator serwerów to liczne obowiązki związane z instalacją, konfiguracją i dbaniem o sprawność stacji roboczych. Do głównych zadań zaliczamy:

  • administrowanie serwerami
  • współrealizowanie procesów utrzymania i rozwoju serwerów
  • wdrożenie instrukcji w zakresie administrowania
  • opracowanie instrukcji w zakresie administrowania
  • utrzymanie bezpieczeństwa systemów informatycznych
  • przygotowywanie rozwiązań mających na celu usprawnienie funkcjonowania systemów
  • analiza wskaźników wydajności
  • analiza i przygotowywanie raportów związanych z budową i rozwojem serwerów
  • monitoring serwerów
  • optymalizacja procesów związanych z obsługa serwera

Jak widać obowiązków jest sporo i wymagają one specjalistycznej wiedzy. Jest to praca przed komputerem, która wymaga ciągłego śledzenia zmian na rynku informatycznym i doskonalenia wdrożonych już procesów. Innym ważnym czynnikiem o który musi dbać osoba na tym stanowisku jest bezpieczeństwo systemów informatycznych.

 

Jaki powinien być dobry administrator?

Doświadczony administrator to osoba nie tylko posiadająca wiedzę informatyczną i technologiczną. Innymi wyznacznikami jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego oraz obsługi sprzętu komputerowego. Warto zacząć od mniejszych projektów opartych na serwerach, po czym stopniowo przechodzić na zarządzanie średnimi i dużymi sieciami. Innymi cechami, które ceni się w tym zawodzie są:

  • myślenie analityczne
  • zmysł organizacyjny
  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów
  • rzetelność
  • obowiązkowość
  • dyspozycyjność
  • umiejętność pracy pod presją czasu

 

Administrator serwerów – zarobki

Zarobki administratora serwerów wahają się pomiędzy dość szerokim przedziałem i jest to związane przede wszystkim ze stażem, który ma dany pracownik. Wysokość pensji zależy zatem od doświadczenia i umiejętności pracownika, a także możliwości finansowych firmy. Przyjmuje się, że wynagrodzenie waha się pomiędzy 4 a 10 tysiącami miesięcznie, chociaż doświadczony i ceniony specjalista może zarabiać więcej.

 

Czy warto skorzystać z administracji serwerów?

Prowadząc własną działalność potrzebujemy serwera, aby ruszyć ze swoją stroną internetową. Własny administrator serwerów to jednak drogi wydatek, dlatego warto zainteresować się korzystniejszym rozwiązaniem, jakim jest administracja serwerów. Firmy proponujące usługi hostingowe często mają w swojej ofercie także opiekę zdalnego administratora infrastruktury, co znacznie przyczyni się do obniżenia kosztów w porównaniu z zatrudnieniem własnego administratora. W przypadku usług firmy zewnętrznej możemy zyskać pewność całodniowej kontroli serwerów oraz szybkiej reakcji podczas usterki. Jak się domyślamy pojedynczy pracownik nie jest w stanie pracować 24 godziny na dobę, przez co nie ma możliwości ciągłego monitoringu systemu. Zakup usługi administracji serwerów pozwala na ciągłą pracę oraz wykonywanie kopii zapasowych na bieżąco przez co zmniejsza się ryzyko powstania jakichkolwiek usterek.

 

Administrator sieci to stanowisko bardzo odpowiedzialne i o szerokim zakresie zadań. Każdy kto chciałbym pracować w tym zawodzie musi poświęcić dużo czasu na naukę i praktykę, aby radzić sobie z obowiązkami które będzie wymagał pracodawca. Możliwości zatrudnienia są dość duże, a zarobki warte wysiłku, dodatkowo często jest to stanowisko na którym możemy pogłębiać swoją wiedzę, a także mamy możliwości awansu.