Czy twoja strona jest chroniona przed złośliwym oprogramowaniem?

Czasy, kiedy wirus komputerowy oznaczał co najwyżej utrudnienie w funkcjonowaniu komputera osobistego bezpowrotnie minęły. Obecnie malware, czyli złośliwe oprogramowanie dysponuje zupełnie inną skalą. Może uszkadzać nie tylko komputery czy urządzenia mobilne, ale elektrownie, a co więcej – strony i aplikacje internetowe od prostych, niszowych produktów po globalne portale.

 

W tym artykule zajmiemy się złośliwym oprogramowaniem atakującym produkty online – strony internetowe i aplikacje. Według danych CNN codziennie powstaje i zostaje udostępnionych prawie milion nowych zagrożeń. Jak malware może wpłynąć na funkcjonowanie Twojej aplikacji lub strony internetowej? Jak rozpoznać problem?

 

Jak działa malware – krótko i treściwie

 

Wyjdźmy na chwilę ze świata technologii i przenieśmy się do zupełnie innego – medycyny. Przyjrzyjmy się wirusom. Nieprzypadkowo – określenie “wirus komputerowy” nie wzięło się znikąd. Z biologicznego punktu widzenia wirus rozwija się na żywym organizmie, namnażając się na nim i niszcząc zdrowe komórki. Powiela swoją konstrukcję czyniąc coraz większe szkody dla organizmu.

 

Złośliwe oprogramowanie działa na bardzo podobnej zasadzie. To fragment kodu, który stopniowo, powielając własną strukturę, niszczy oryginalny kod – dołączając, nadpisując lub zamieniając go, bez zgody użytkownika. Wykorzystuje do tego słabe strony w rozwiązaniach bezpieczeństwa baz danych, jakości kodu czy hostingu.

 

Wirus to zaledwie jeden z rodzajów malware’u – istnieją też robaki, wabbity, trojany i wiele innych zagrożeń dla Twojej aplikacji. Jak konkretnie mogą wyglądać zniszczenia spowodowane złośliwym oprogramowaniem?

 

Skutki braku ochrony przed złośliwym oprogramowaniem

 

Przeciek informacji

Jeśli Twoja aplikacja korzysta ze szczegółowych danych użytkowników – nie możesz pozwolić sobie na ignorowanie malware’u. Zbieranie bazy danych może trwać latami, a wyciek informacji zaledwie godziny. Nawet ogromne koncerny, takie jak Yahoo czy Sony przeszły podobny incydent. Nie wspominając o wycieku danych podczas wyborów parlamentarnych w 2015 roku w USA.

 

Utrata kontroli administratora

Jako właściciel aplikacji czy produktu internetowego masz największą kontrolę nad zarządzaniem jej treścią i procesami. Złośliwe oprogramowanie pozbawia cię tej kontroli na najróżniejsze sposoby, np. blokując użytkownikom dostęp do aplikacji, zdejmując stronę z serwera online, przejmując prawa administratora strony. Takie zabiegi zwykle zapowiadają określone żądania ze strony odpowiedzialnych za szkody, np. okup. Jeśli nie trzeba skomplikowanych środków, aby uchronić się przed takimi wypadkami – dlaczego ich nie zastosować?

 

SPAM na stronie

Złośliwe oprogramowanie może dotyczyć również serwerów, na których jest hostowana Twoja aplikacja. Mogą zostać użyte do rozsyłania niechcianych wiadomości na szeroką skalę, nawet globalną. Nie pozostaje to bez wpływu na Twoją domenę – zostanie sklasyfikowana jako dystrybuująca SPAM. Konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe. Jeśli prowadzisz np. sklep internetowy, a wiadomości dla Twoich klientów dotyczące ich zamówień i wysyłek trafiają do folderu SPAM, komunikacja z użytkownikiem znacząco ucierpi na jakości, a Twoja firma – na reputacji i zaufaniu klientów.

 

Pozycjonowanie strony

Złośliwe oprogramowanie wpływa też pośrednio na pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Przykładowo – za każdym razem, kiedy Google wykrywa malware na stronie internetowej, nie kieruje do niej od razu. Zamiast tego wyświetla się powiadomienie o zagrożeniu bezpieczeństwa, co niewątpliwie odstrasza użytkownika od dalszego korzystania z Twojego produktu. Obniżenie liczby wejść na stronę przekłada się bezpośrednio na pozycję w wyszukiwaniu, a co za tym idzie – utratę klientów.

 

Jak rozpoznać, że Twój serwis jest atakowany przez złośliwe oprogramowanie?

 

Główny problem z malware’em polega na tym, że jest on potencjalnie niewykrywalny dla użytkownika i administratora strony. Warto jednak wzmożyć swoją czujność, jeśli zauważysz niektóre z objawów zainfekowania strony złośliwym oprogramowaniem:

  • Przy próbie wejścia na stronę pojawiają się komunikaty błędów
  • Przy próbie wejścia na stronę pojawiają się ostrzeżenia przed zagrożeniem bezpieczeństwa na stronie
  • Na stronie pojawia się wiele okienek pop-up
  • W przeglądarkach automatycznie otwierają się niepożądane strony internetowe
  • Po wejściu na Twoją stronę lub aplikację następuje przekierowanie na zupełnie inną stronę

Objawów oczywiście może być o wiele więcej, ale każda z tych oznak powinna przykuć twoją uwagę. Wystarczy jeden komputer w firmie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, aby wyraźnie pogorszyć funkcjonowanie twojego produktu. Na podstawie naszych dotychczasowych doświadczeń pragniemy zarekomendować bezpłatne rozwiązanie Webanti. Aplikacja jest świadczona w modelu SaaS, która zapewni ochronę przed wirusami dla portali oraz aplikacji internetowych.