Macierze serwerowe – czym są?

Macierze serwerowe zapewniają duże bezpieczeństwo danych i ogromną prędkość zapisu oraz odczytu, która zazwyczaj jest niemożliwa do osiągnięcia na kilku dyskach w serwerach. Czym są macierze serwerowe i dlaczego warto je mieć w swojej firmie?

Macierz serwerowa – co to?

Macierz dyskowa (ang. disk array lub storage) jest urządzeniem wyposażonym w kilkanaście, a czasem i kilkadziesiąt dysków twardych lub/ i dysków typu SSD / NVMe. Wszystko połączone razem lub jako oddzielne pule zasobów. To właśnie połączenie dysków razem zapewnia zwiększone bezpieczeństwo danych oraz podniesioną wydajność w przetwarzaniu i składowaniu danych.

Jakie są zalety macierzy

Macierze wyróżniają się swoją funkcjonalnością, a także dedykowanym oprogramowaniem, które zarządza zasobami, dzieli je, zapewnia kopie bezpieczeństwa, klonuje i replikuje. Można rozróżnić żne typy urządzenia, a także modele, które będą żnić się między sobą. Można jednak wyznaczyć najpopularniejsze technologie wśród macierzy serwerowych, do których zalicza się:

  • deduplikacja, kompresja, kompakcja – funkcja macierzy, która pozwala na kompresję lub usunięcie duplikatów plików (poszczególnych bloków), dzięki której zyskujemy dodatkową przestrzeń.
  • kopie migawkowe – pozwalają na szybką kopię określonych danych.
  • klonowanie – technologia, która pozwala zastosować w macierzy tradycyjne dyski talerzowe i dyski SSD razem, dzięki czemu praca dysków tradycyjnych przyspiesza pracę całości.
  • replikacja – funkcję pozwalające na synchronizację pomiędzy dwoma urządzeniami, gwarantując dodatkowe zabezpieczenie na obu urządzeniach w przypadku awarii.
  • redundancja (HA) – High Availability odnosi się do elementów, z których zbudowana jest macierz serwerowa; w ich skład wchodzą dwie płyty główne, podwójne zasilacze i ścieżki, a także zagregowane porty.

Prędkości i pojemność macierzy

Kolejnym ważnym elementem macierzy jest ich prędkość, która zależy od ilości i prędkości zastosowanych dysków i rodzaju kontrolerów, czyli procesorów, pamięci RAM, pojemności i rodzaju cache. Najczęściej spotyka się macierze wyposażone w jeden lub więcej rodzajów dysków do których należą dyski:

  • NVMe – najszybsze dyski, najwyższy koszt w przeliczeniu na GB,
  • SSD – bardzo szybkie dyski, wysoki koszt w przeliczeniu na GB,
  • SAS – szybkie dyski średniego kosztu,
  • NL-SAS – duża pojemność niskiego kosztu,
  • SATA – duża pojemność z najniższym kosztem

Ilość dysków, czyli pojemność macierzy serwerowej można zazwyczaj rozbudowywać dzięki obudowie macierzy o kolejne półki dyskowe.

Najwyższe bezpieczeństwo

Macierze serwerowe to urządzenia, które same w sobie mogą wykonywać kopie i tak zwane Snapshoty, jednak zawsze warto pomyśleć o dodatkowym backupie danych poza firmą. W tym celu warto również zainteresować się administracją serwerami, która eliminuje ryzyko usterek do minimum. Tak zabezpieczeni mamy większą pewność, że cała infrastruktura firmy będzie działać sprawnie i pod kontrolą specjalistów.

Macierze serwerowe to rozwiązania, które sprawdzą się w firmie i pozwolą zabezpieczyć dane w przypadku ich skasowania lub awarii. Dodatkowo mogą się one rozwijać wraz z firmą pod względem wydajnościowym i pojemnościowym. Macierze, które budujemy dla naszych Klientów i swoich potrzeb potrafią bez przeszkód pracować z pulą 300 dysków lub więcej oraz są w większości przypadków „samo-naprawialne”.