Skuteczny backup danych. Reguła 3-2-1

Backup danych to podstawa kiedy prowadzimy własny biznes w internecie. Tworzenie kopii zapasowej może zapobiec wielu niepożądanym skutkom związanymi ze zmianami na stronie. Jak wykonać backup danych skutecznie i czym jest reguła 3-2-1?

Czym jest backup

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia czym jest reguła 3-2-1 należy wyjaśnić, czym backup właściwie jest. Backup jest to kopia zapasowa plików oraz bazy danych. Pozwala to na przywrócenie stanu strony na taki sam jaki być w momencie wykonywania kopii.

Dlaczego warto robić backup?

Posiadanie kopii zapasowej pozwala zabezpieczyć się przed przykrymi skutkami utraty lub uszkodzenia danych. Każdy powinien zadbać o kopie zapasowe, ponieważ utrata danych może nastąpić na skutek różnych sytuacji np. kradzieży lub celowego uszkodzenia. Czasem do utraty danych przyczynia się awaria sprzętu lub błąd pracownika i to właśnie tutaj na pomoc przychodzi kopia zapasowa. Backup danych jest ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków dotyczących plików oraz bazy danych.

Kluczowe sprawa – bezpieczeństwo

Kopia zapasowa WordPress to nasze bezpieczeństwo. Chcąc mieć pewność, że nasza infrastruktura będzie funkcjonować prawidłowo oprócz backupu danych warto zadbać o administrację serwerów, która ciągle monitoruje, aktualizuje i konserwuje serwery na których opiera się strona internetowa. Eliminuje to ryzyko usterek, które w konsekwencji mogą być powodem utraty lub uszkodzenia danych. Backup jest jednak ubezpieczeniem, którego nie należy pomijać dbając o administrację serwerów.

Reguła 3-2-1

Zasada 3-2-1 jest prostą regułą, którą powinniśmy stosować, aby zabezpieczyć się w niemal każdej sytuacji. Polega ona na przechowywaniu minimum trzech kopii swoich danych (3x backup), przechowywać dwie kopie na różnych urządzeniach (2x backup), z czego jeden z nich powinien znajdować się w lokalizacji innej niż siedziba firmy (1x backup). Trzymanie się tej zasady pozwoli nam zabezpieczyć się przed praktycznie wszystkimi możliwymi problemami związanymi z backupem strony.

Kiedy robić backup?

Wykonywanie kopii zapasowej jest uzależnione od rodzaju strony. W przypadku ciągłych zmian w witrynie, backup jest potrzebny nawet co kilka godzin. Przykładem może być tutaj serwis informacyjny, który odświeża wiadomości na bieżąco, a każdy wpis jest oceniany i komentowany przez użytkowników. Prowadząc firmę warto tworzyć backup regularnie, szczególnie przed wprowadzeniem zmian. Pamiętajmy, że aktualizację mogą również doprowadzić do utraty danych, dlatego warto przed tym procesem zadbać o kopię wszystkich elementów strony.

Backup danych jest koniecznością kiedy prowadzimy własną stronę. To właśnie on sprawia, że możemy czuć się bezpiecznie podczas modernizacji strony, wszelkich aktualizacji czy też niespodziewanych ataków.