Proxmox – Czym jest?

Proxmox czym jest?

Mamy tutaj do czynienia z oprogramowaniem do zarządzania wirtualizacją w modelu Open Source. Pozwala ono na uruchamianie wirtualnych maszyn i LXC na serwerach fizycznych jak i całych klastrach obliczeniowych. Dzięki niemu nie tylko możemy zbudować bardzo dużą pulę zasobów obliczeniowych ale i również zarządzać wszystkimi naszymi wirtualnymi maszynami z jednego miejsca. Rozwiązanie jednocześnie integruje w sobie gotowe narzędzia do konfigurowania Wysokiej Dostępności (HA), Serwerów VPS, Sieci, Serwerów GPU czy też Macierzy (SDS)

Proxmox KVM obsługuje wiele różnych systemów operacyjnych, dzięki czemu możemy uruchomić na naszym serwerze dowolną wirtualną maszynę niezależnie czy jest to Ubuntu, Windows czy emulator systemu Android.

Oprogramowanie zapewnia łatwy w szczególności łatwy dostęp do wirtualizacji poprzez interfejs graficzny. Umożliwia on zarządzanie maszynami wirtualnymi, ich uruchamianie oraz modyfikowanie. Pozwala to na szybką i łatwą migrację maszyn wirtualnych oraz ich kopiowanie na inny zasób.

 

Integracja z ZFS

ZFS jest natywnie zintegrowany z rozwiązaniem Proxmox na poziomie programowym, a korzystanie z niego jest bardzo intuicyjne. Po prostu utwórz nowy zasób ZFS w Proxmox i przypisz go do maszyny wirtualnej. Proxmox oferuje łatwe zarządzanie dyskami, a z intuicyjnym interfejsem WebGUI będziesz mógł administrować wszystkimi maszynami wirtualnymi w Twoim Klastrze.

ZFS oferuje również Deduplikację Danych czyli technikę polegająca na usuwaniu powtórzeń danych. Dzięki deduplikacji możliwe jest zmniejszenie objętości danych przechowywanych na dysku lub macierzy, co prowadzi finalnie do oszczędności miejsca. Dodatkowo obok Deduplikacji danych działa kompresja. Pozwala to na znaczące zmniejszenie zajmowanych zasobów dyskowych przez maszyny wirtualne, a finalnie na koszt końcowy infrastruktury.

 

GPU w Proxmox

Proxmox VE umożliwia przypisanie urządzenia GPU do wirtualnej maszyny za pomocą mechanizmu passthrough, który umożliwia bezpośrednie przekazanie urządzenia GPU do wirtualnej maszyny. Aby to zrobić, wymagane jest, aby sprzętowa konfiguracja serwera umożliwiała to przekazanie. Należy również upewnić się, że system operacyjny wirtualnej maszyny obsługuje przekazanie urządzeń PCIe.

Warto zwrócić uwagę, że przypisanie urządzenia GPU do wirtualnej maszyny może prowadzić do problemów z wydajnością, w zależności od rodzaju urządzenia i sposobu jego wykorzystania. Zaleca się przeprowadzenie testów wydajnościowych przed wdrożeniem klastra GPU na Proxmox VE.

Podsumowując, Proxmox VE umożliwia uruchomienie klastera GPU, ale wymaga to odpowiedniej konfiguracji i upewnienia się, że sprzętowa konfiguracja serwera umożliwia przekazanie urządzeń GPU do wirtualnych maszyn.

 

High Availability + Ceph = Klaster Wysokiej Dostępności

Wirtualizator oferuje również utworzenie Klastra Wysokiej Dostępności. Klaster High Availability (HA) w ramach Proxmox to zestawienie minimum trzech lub więcej serwerów w oparciu o Proxmox VE, na których uruchomione zostały maszyny wirtualne. Serwery tworzące klaster Wysokiej Dostępności (HA) współdzielą między sobą moc obliczeniową, co zapewnia ciągłość działania maszyn wirtualnych bez żadnych odczuwalnych przerw.

Dodatkowo, aby uzyskać pełne HA klastra serwerowego stosuje się np. rozwiązanie Ceph, które zostało już w standardzie zintegrowane. Ceph pozwala uzyskać nam stabilnie działającą, rozproszoną i wysoko-dostępną pamięć dyskową, która pozwala obok współdzielonej mocy obliczeniowej współdzielić również zasoby dyskowe. Takie podejście gwarantuje zapewnienie pełnej wysokiej dostępności w ramach konkretnej lokalizacji Centrum Danych.

 

Opieka i infrastruktura

Jeśli szukasz wsparcia bądź dedykowanej infrastruktury serwerowej na potrzeby środowiska Proxmox to koniecznie odezwij się do nas. Z środowiskiem Proxmox mamy ogromne doświadczenie. Zbadamy potrzeby Twojej firmy oraz dobierzemy odpowiednią ofertę do Twoich potrzeb. Obecnie utrzymujemy kilka tysięcy instancji w oparciu o rozwiązanie Proxmox + Ceph i ZFS. Skorzystaj z naszej infrastruktury serwerowej i otrzymaj 1000 PLN na konfigurację środowiska.