Backup co to takiego? Jak w praktyce wygląda kopia zapasowa plików i bazy danych w WordPress i dlaczego jest to tak ważnym tematem? Przyjrzyjmy się z bliska jak zrobić backup WordPress dobrze i na czym dokładnie polega tworzenie kopii zapasowej.
Czym jest backup?
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia jak zrobić backup należy wyjaśnić, czym on właściwie jest. Backup jest to kopia zapasowa plików oraz bazy danych. Pozwala to na przywrócenie stanu strony na taki sam jaki być w momencie wykonywania kopii.
Powody, dla których warto tworzyć backup strony
Posiadanie kopii zapasowej pozwala zabezpieczyć się przed przykrymi skutkami utraty lub uszkodzenia danych. Każdy powinien zadbać o kopie zapasowe, ponieważ utrata danych może nastąpić na skutek różnych sytuacji np. kradzieży lub celowego uszkodzenia. Czasem do utraty danych przyczynia się awaria sprzętu lub błąd pracownika i to właśnie tutaj na pomoc przychodzi kopia zapasowa. Backup danych jest ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków dotyczących plików oraz bazy danych.
Backup a bezpieczeństwo
Kopia zapasowa WordPress to nasze bezpieczeństwo. Chcąc mieć pewność, że nasza infrastruktura będzie funkcjonować prawidłowo oprócz backupu danych warto zadbać o administrację serwerów, która ciągle monitoruje, aktualizuje i konserwuje serwery na których opiera się strona internetowa. Eliminuje to ryzyko usterek, które w konsekwencji mogą być powodem utraty lub uszkodzenia danych. Backup jest jednak ubezpieczeniem, którego nie należy pomijać dbając o administrację serwerów.
Jak zrobić backup WordPress?
Kopię zapasową możemy zrobić manualnie lub wykupić taką usługę u dostawcy hostingowego. Manualne wprowadzenie kopii bazy danych będzie wymagało instalacji odpowiednich programów lub też wtyczek, które pozwolą w łatwy sposób zarządzać bazą danych. Po instalacji odpowiednich programów wystarczy zalogować się i ustawić zapis backupu na dedykowanym do tego serwerze rzeczywistym lub do chmury.
W przypadku wtyczki można wykorzystać jedne z popularniejszych, dostępnych na rynku: UpdraftPlus czy BackWPup. Wtyczki te pozwalają automatycznie zapisywać backup w chmurze przy wykorzystaniu popularnych serwisów, takich jak Google Drive czy Dropbox. Przechowywanie backupów w chmurze jest pewne i pozwala łatwo przesyłać dane na komputer, do pliku w celu weryfikacji prawidłowej generacji kopii.
Których elementów należy robić kopię zapasową
Podczas wykonywania kopii zapasowej warto zwrócić uwagę, które elementy powinien zawierać backup. Kopia zapasowa WordPressa powinna obejmować przede wszystkim:
- pliki instalacyjne WordPress
- szablony strony
- zainstalowane wtyczki
- media, takie jak filmy czy wideo
- kod JavaScript
- skrypty PHP
- pliki kodów dodanych indywidualnie
- pliki storn
Kiedy robić backup?
Wykonywanie kopii zapasowej jest uzależnione od rodzaju strony. W przypadku ciągłych zmian w witrynie, backup jest potrzebny nawet co kilka godzin. Przykładem może być tutaj serwis informacyjny, który odświeża wiadomości na bieżąco, a każdy wpis jest oceniany i komentowany przez użytkowników. Prowadząc firmę warto tworzyć backup regularnie, szczególnie przed wprowadzeniem zmian. Pamiętajmy, że aktualizację mogą również doprowadzić do utraty danych, dlatego warto przed tym procesem zadbać o kopię wszystkich elementów strony.
Przywrócenie kopii zapasowej WordPress
Przywrócenie kopii zapasowej danych jest zależne od metody w jaką ją wykonywaliśmy. Wykupując backup danych wraz z firmą hostingową powinniśmy dostać dostęp do kompletnej kopii zasobów. Proces ten powinien zostać uproszczony do minimum, dzięki czemu z łatwością możemy wrócić do zawartości strony z momentu wykonywania backupu.
Podsumowanie
Backup strony może być wykonywany na różne sposoby. Popularny CMS jakim jest WordPress pozwala je tworzyć samodzielnie lub oddać w ręce specjalistów, którzy zajmą się tym tematem. Kopia zapasowa WordPress może uratować naszą stronę podczas niejednego złośliwego oprogramowania lub ataku, dlatego warto zabezpieczyć się przechowując kopię zapasową danych strony.