Hardening systemów jest naturalnym i oczywistym sposobem na poprawę bezpieczeństwa systemu. Kiedy warto go wykonać i w czym może nam pomóc?
Hardening serwerów co to?
Hardening po polsku oznacza utwardzanie i jest to proces z zakresu bezpieczeństwa. Głównym celem jest tutaj ograniczenie płaszczyzny ataku. Stopień skomplikowania procesu będzie zależy od rozmiaru utwardzanego systemu. Oznacza to, że łatwiej zabezpieczyć system wykonujący jedną funkcję niż taki wielofunkcyjny, wykorzystywany w różnych celach.
Na czym polega utwardzanie systemu
Hardening serwerów ma na celu takie ich konfigurowanie aby zminimalizować ryzyko ataku z zewnątrz i wpływu złośliwego oprogramowania na użytkownika. W tym celu sprawdza się stan newralgicznych elementów zarówno systemów operacyjnych jak i urządzeń. Przegląd i modyfikacja może podlegać różnym typom usług takim jak:
- system Windows
- system Linux
- urządzenia sieciowe
Hardening serwerów to przede wszystkim zminimalizowanie ryzyka włamania się do naszego systemu. W praktyce skanuje się i dokładnie analizuje zastaną sytuację i tak konfiguruje system, aby na wszystkich jego poziomach obniżyć ryzyko ataku do minimum. Do działań podejmowanych w czasie tego procesu zalicza się prace zarówno analityczne jak i raportowe.
Bezpieczeństwo serwerów
Hardening, ten skuteczny może przynieść wiele efektów, a także zmian których celem będzie utrzymanie nieprzerwanego funkcjonowania naszej firmy. Najskuteczniej radzą sobie z hardingiem eksperci, którzy zapewniają bezpieczeństwo na najwyższym poziomie i minimalizują potencjalne straty wynikające z ataków do minimum. Wykonywanie tego procesu samodzielnie może być wysoce ryzykowne, a przez co również i nieskuteczne. Jeśli zależy nam na pełnym bezpieczeństwie naszej strony warto zainteresować się także usługą administracji serwerami. Zyskujemy tutaj pewność wyeliminowania ryzyka usterek, które mogą potencjalnie doprowadzić do paraliżu działań firmy.
Plan na hardening
Działania, które podejmuje się podczas powinny być dokładnie zaplanowane i obejmować różne obszary. Zaliczamy do nich:
- aktualizacje systemowe i oprogramowania
- wyłączenie zbędnych usług
- zablokowanie nieużywanych portów
- odinstalowanie zbędnych programów
- wyłączenie zbędnych protokołów
- zmiana domyślnych poświadczeń
- ochrona danych w spoczynku i transmisji
Hardening serwerów to walka z cyberprzestępczością, dlatego warto tutaj zaufać ekspertom. Chcąc cieszyć się bezpieczeństwem na najwyższym poziomie warto zainteresować się usługami, które będą bronić naszą stronę przez różnego rodzaju atakami, a także usterkami.