Backup

W dzisiejszym biznesie to nie sprzęt i oprogramowanie są najcenniejszymi elementami systemu IT. Największą wartość mają dane – dotyczące klientów, ustaleń wewnętrznych, operacji i wszelkich innych aspektów działania firmy. Im większa baza, tym większą ma wartość, ale nie można zapominać o tym, że zbieranie danych trwa lata, a ich utrata lub uszkodzenie nieporównywalnie krócej. Jak się przed tym uchronić? Rozwiązaniem jest backup, czyli kopia bezpieczeństwa.

 

Czym jest backup?

 

Backup to procedura zabezpieczająca system przed skutkami utraty lub uszkodzenia danych. Polega na powielaniu chronionych danych – stąd nazwa “kopia bezpieczeństwa”. Kopie danych przechowywane są na oddzielnych nośnikach pamięci masowej, przez co nie są dostępne dla użytkowników wersji oryginalnych.

 

Dlaczego backup jest potrzebny

 

Niezależnie od stadium rozwoju firmy warto zatroszczyć się o kopie zapasowe. Utrata lub uszkodzenie danych zdarza się w różnych okolicznościach, nie tylko na skutek kradzieży lub celowego uszkodzenia przez osoby z zewnątrz. Wystarcza zwykły błąd pracownika lub nieoczekiwana awaria sprzętu IT. Backup jest rodzajem ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dla bazy danych.

 

Typy backupu

 

Zdalny Admin przeprowadza usługę backupu w dwóch wariantach:

 

  1. a) Backup całościowy. To jednorazowa kopia całości bazy danych bez względu na datę ich utworzenia. Jest to wariant początkowy, niezbędny do realizacji kolejnych – przyrostowych i różnicowych. Rekomendujemy przeprowadzanie backupu całościowego średnio co 10 dni.
  2. b) Backup przyrostowy. Do jego przeprowadzenia potrzeba przynajmniej jednokrotnego backupu całościowego. Na tej podstawie system rozpoznaje pliki nowe lub zmodyfikowane od ostatniej kopii całościowej i kopiuje tylko te dane, które wymagają “aktualizacji”. Kopiuje się mniej danych, dlatego proces trwa krócej. Backup przyrostowy najlepiej przeprowadzać codziennie.

 

Wysyłanie danych i oferta cenowa

 

Nasi specjaliści wysyłają kopie zapasowe kanałem szyfrowanym, dzięki czemu trafiają one bezpiecznie na wybrany nośnik. W przygotowanej ofercie uwzględniamy maksymalny przechowywany rozmiar danych i proponujemy stawkę za określoną wartość, np. X GB. Jeśli rozmiar danych do skopiowania przekroczy pierwotnie ustaloną wycenę, co miesiąc doliczamy opłatę za każdy dodatkowy GB.

 

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, napisz do nas – chętnie odpowiemy na Twoje pytania o kopie zapasowe.